Povinné čipovanie psov - mozu mi dať pokutu?

Od: Dátum: 13.12.11 11:11 odpovedí: 91 zmena: 26.09.13 23:38

Dobrý deň! Zaujíma ma či môže mesto ak dalo nariadenie povinné čipovanie psov zadarmo ,dať mi pokutu ak ho nechcem začipovať.Dane platím aj za psa tak neviem prečo ho mám dať začipovať keď ja nechcem.Prosím poradíte mi?Čo sa stane ak ho nezačipujem ale dane budem naďalej platiť. Za odpoveď vopred ďakujem .


Zoznam odpovedí:
 
moment čakajte prosím, prebieha prenos dát ...
Zobrazenie štruktúry odpovedí v otázke
Skrytie štruktúry odpovedí v otázke
Zobrazenie štruktúry odpovedí v otázke

 

Odpovede na otázku:
Dátum: 13.12.11 13:28
avatar

Pokud město, v kterém jste hlášen Vy i pes, vydalo nařízení, budete ho muset respektovat, ať se Vám to líbí nebo ne. Pokud se nařízení budete vyhýbat, budete riskovat sankci, která jistě byla uvedena v nařízení pro případ jeho nerespektování! *nevi*

Ohodnotené: 0x
 
Od: lovec
Dátum: 24.03.13 19:03

Prečo čipovanie nie je bezplatné? Veď ja si zaplatím, len to, čo chcem, nie? Keď chcem chleba, tak si ho kúpim kedy ja chcem a nie keď mi to niekto nariadi. Ja čipovanie nechcem. Ak sa podľa veterinárov sleduje nejaký zmysluplný cieľ v záujme štátu, tak sa to má robiť bezplatne. Z toho jasne plynie, čia to bola robota, vymyslieť ako prísť k prachom. Loby veterinárov zapracovala a bolo. Rýchly prísun peknej kôpky peňazí. Ďalší kto na tom trhne sú výrobcovia a distribútori čipov a všetkého čo k tomu patrí. Vážení, ak niekto hovorí o totalite v minulosti, tak totalita je teraz taká, až hrôza. Vtedy nám niekto riadil život? Teraz je to o 1000 percent horšie.

Ohodnotené: 0x
 
Od: sobota123
Dátum: 04.06.13 08:44

súhlasím,

naviac poukazujem na porušenie vyznávanej zásady rovnakého prístupu (domáce zvieratá vs. voľne žijúce)

Ohodnotené: 0x
 
Od: lea
Dátum: 28.05.13 22:59

A sme pri kameni úrazu!Takže: Ak som prihlásená v meste ja a môj pes ,tak musím rešpektovať nariedenie. To je ako zlý žart. Ak si plním svoje povinnosti,ešte budem zato potrestaná nezmyselným zakonom .Neprihlásené psy a mačky si budú volne pobehovať-hlavne mačky -a kakať do detských ihrísk.Nikto zane nebude brať zodpovednosť.Ako je možné,že musím rešpektovať to čo je proti mne a môjmu psovi?!?!To už hraničí s porušením ľudských práv a slobôd .Viete čo? Tí ktorí ste za čipovanie ,dajte si zaviesť čip a dajte sa skúmať ako na vás bude pôsobiť, tak ako sa robia pokusy na zvieratách ,obetujte sa ,nech sa robia pokusy na vás a nie na naších psoch.

Odkaz pre Jaju : milá Jaja!Nevieš o čom hovoríš,alebo si odbornička na čipovanie?

Ohodnotené: 0x
 
Od: terezkaterka
Dátum: 11.09.13 20:19

Čítal som v slovenskom časopise, nejaký hlupák z parlamentu chce navrhnúť, aby mal pes v preukaze i DNA. Vraj z najdených výkalov zistia podľa DNA čí je to pes. Podľa mňa je to do neba volajúca debilita, ako ten, čo to navrhuje.

Ohodnotené: 0x
 
Od: lea
Dátum: 06.06.13 12:36

Koľko máte rokov strýcu?Či sa nám to páči ,či nie ,máme rešpektovať zákon aj keď je nezmyselný.?!Ak máte aspoň štyridsať tak si pamätáte ako ľudia reptali na systém pred 89. rokom.Teraz sme kde? Nie náhodou ďaleko pred rokom 89?pamätate,že vtedy a bolo očkovanie proti besnote zadarmo?Teraz chcú proti môjmu presvedčeniu povinne čipovať môjho psa a ešte si mám zaplatiť.Pokuta za neuposluchnutie ja vyššia ako keď rodičia odmietnú očkovanie dieťaťa,čo je oveľa vážnejšie nadať zaočkovať dieťa ,proti chorobám,ktoré mu môžu ohroziť život ak odmietnú očkovanie.EÚ -Tú nám bol čert dĺžen.Čo si ešte vymyslí a my budeme poslúchať viac ako somári,lebo aj ten somár sa vie zatnúť,keď sa od neho chce viac ako unesie.

Ohodnotené: 0x
 
Od: nie
Dátum: 01.02.12 20:37

Netreba sa báť povedať nie. Treba ukázať, že to nie je normálne, zasahovať takým spôsobom do zvierat, ktoré sa nemôžu takému niečomu brániť!

Ohodnotené: 0x
 
Od: jaja*
Dátum: 09.02.12 11:04

Je to normálne a ja ten krok vítam, je to kvôli bezpečnosti ľudí a aj zvierat. To že si to treba zaplatiť je už iná vec, ale je to predsa len jednorázový výdavok, malo by sa to brať ako očkovanie. Keď niekto chce psa, musí počítať aj s výdavkami.

Ohodnotené: 0x
 
Od: gringo
Dátum: 20.02.12 16:25

? Je to normálne? Vy naozaj viete o čom rozprávate? Očipovať zvieratá a poviete mi načo? NWO sa blíži, a kôli takým ľuďom ako Vy, čo majú vymyté mozgy sa ani nečudujem. Je len otázkou času, kedy začnú čipovať ľudí!

Ohodnotené: 0x
 
Od: lusien
Dátum: 24.09.12 02:30

Len či to bude normálne keď budú chcieť čipovať aj teba, nebude to pre teba len jednorázový výdavok, ani zasahovanie do práv človeka a ľudí ale bude to pre teba a všetkých ľudí zatratenie a stop, taký ľuďia sa nikdy nestretnú po smrti z Bohom, Zjavenie 13,16. - Pôsobí aj to, aby všetci - malí aj veľkí, bohatí aj chudobní, slobodní aj otroci - dali si znak na pravé ruky alebo na čelá, aby nemohol kupovať ani predávať nikto, kto nemal znak mena šelmy alebo číslo jej mena. V tomto je múdrosť: Kto má mudrosť, nech spočíta číslo šelmy, lebo je to číslo človeka. Jeho číslo je šesťstošesťdesiatšesť.

Ohodnotené: 0x
 
Od: rrenata
Dátum: 26.09.12 12:21

Súzniem. Už aj to očkovanie mi je proti srsti.

Ohodnotené: 0x
 
Od: marektomecek
Dátum: 04.03.13 18:51

je smutne ze sa toto vsetko deje...to cipovanie psov a neskor aj nas ludi...a ked o tom niekomu poviem tak ma vysmeje alebo povie ze som fanatik. ze je to blbost...trapi ma to...ale ako ludom otvorit oci:( a co s tym robit...

Ohodnotené: 0x
 
Od: mata
Dátum: 26.09.13 13:27

Neotvoris im oci, bohuzial. Viem to ja, vies to ty, vie to velmi vela ludi, ale stale je to asi slabe volanie po Pravde. Ci nam ako krestanom patri iba necinne vidiet a trpiet? Ze nech sa stane ako sa ma stat? Alebo nie sme ovce...Ja o tom hovorim kazdemu, ci sa na mna pozera ako na debila, alebo to berie. Aj veterinarovi som povedala svoje, zaujimave, on je veriaci, a neveri tomu, ze sa blizi totalita a on k tomu bohate prispieva - cipuje ostosest... Je to smutne, ak je ten zakon naozaj spravne vykladany a tyka sa vsetkych zvierat na uzemi SK, je to nasa smola... ale ja mam stale dojem, ze je ucelovo mylne interpretovany, tyka sa iba cestujucich zvierat - ale nie som pravnik...

Ohodnotené: 0x
 
Od: pardonik
Dátum: 05.04.13 14:09

Už len to chýba aby sa k takýmto veciam vyjadrovali pobláznení fanatici

Ohodnotené: 0x
 
Od: terezkaterka
Dátum: 11.09.13 20:23

Pre ňho to bude asi normálne. Aspoň ho mamička nájde, keď bude niekde zašitý.

Ohodnotené: 0x
 
Od: gabika7268*
Dátum: 04.02.13 14:59
Mám poslušného psa a nechcem ho dať začipovať,jednoducho na to ani nemám a ludí aj tak nenapadne.Má povinné očkovanie a dane platím.
Ohodnotené: 0x
 
Od: ll
Dátum: 13.03.13 14:35

jaja, preco je to normalne? nerozumiem tomu. ja naozaj normalne zavadzat od ziveho organizmu elektronicky nastroj? donedavna nebolo nic.. potom urobili znamky na obojky, dane, povinnosti nosit nahubky, platis listky v MHD, teraz je normalne cipovanie a co bude neskor? kto urcuje normalitu? Ludia, ktori sa spravaju ako stado ovci?... lebo sa urobi zakon a to stado bezmyslienkovite nasleduje... predsa zakon nie je synonymom slova spravne! mna by skor zaujimalo, kto vlastni firmu na vyrobu tych cipov, citaciek a aky maju vplyv na vladu alebo EU. Spytaj sa kto z toho profituje najviac? ten tvoj ubohy pes urcite nie..

Ohodnotené: 0x
 
Od: lovec
Dátum: 24.03.13 18:51

Plne súhlasím a zase sme sa pekne poopičili po niekom.Za eura, doláre a pod. všetko na svete. Loby veterinárov zapracovala a zarobí aj s príkazom štátu. To by ma tiež zaujímalo,kto stojí za firmou na výrobu čipov? Všetko v tomto štáte ovládajú lobisti.

Ohodnotené: 0x
 
Od: cip
Dátum: 27.03.13 11:04

otázka znela, či dostane pokutu, ak nezačipuje psa, samozrejme, že áno. Podľa uvedeného zákona, sú tam sankcie a nie malé, zastrašujú ľudí pokutou a pod touto hrozbou väčšina ľudí nebude mať problém psa začipovať. Vždy si treba položiť otázku, komu to prospeje? V tomto prípade veterinárom, firme, ktorá čipy a čítačky dodáva ale najväčší prospech z toho majú ľudia, ktorí takýmto spôsobom skúšajú a testujú poddajnosť ľudí a nakoniec skončíme s čipom aj my. Je to dlhodobý proces, ale je tu a funguje. Len niektorí ľudia, vo svojej životnej rýchlosti nevidia súvislosti dopredu, sú proste pohodlní uvažovať. Mám psa a určite nesúhlasím s čipovaním, lebo to nepotrebuje a čipovanie nerieši problém ani s útulkami. Som zvedavý, kto začipuje všetkých cigánskych a túlavých psov a kto to zaplatí, alebo ich postrieľajú?

Ohodnotené: 0x
 
Od: pardonik
Dátum: 05.04.13 14:19

Je normálne že používaš internet? donedavna take niečo nebolo, tak ako je možné že to používaš. Sťažujete sa, že sa to musí platiť a že je to povinne. . Nuž očkovať tiež musite a ved kludne všetci obmedzeni môžu povedať šak moj pes nemôže dostať besnotu, čo mi to nariaďujete za nezmysly. Toto je prevencia proti tým nezmyselným darčekom na Vianoce, ked sa psy vyhadzuju na ulici. Ako sa ináč dozvedieť kto je taky blby a vyhodi psa na ulicu? N zapade sa už od psov ukladaju aj dna aby boli zistení takzvaní miláčkovia psov, ktorí nechaju vykadiť sa svojho psa a kašlu na to. Takí budu zistení. A nie pokutu ale natvrdo do basy by som ich dal. Všetci vykrikuju a protestuju, ale že to čipovanie zachrani život a potulovanie sa mnohým psom, to už nikto nevidi. Jaj Bože moj miláčik dolstane injekciu, čo stým? Nebojte neumrie a keby predsa len, je to zviera. Ľudia nemajú kde bývať a my staviame luxusne utulky pre psov. Ľudia nemajú čo jesť a my sa trápime aký výrobok je najleší pre toho mojho psa. Chorá je táto spoločnosť, ale nie tým že nariaďuje aby sa kontroloval chov psov, ale tým že psa povýšila nad všetko ostatné, nad detí, nad ľudí. A tie blaboly o čipovaní ľudí to asi nie je hodne ani komentovať. nakoniec keby to bolo vadiť to môže len nepoctivcom a zlodejom. Cěstný človek sa nemá čoho obávať. Ani ked mu daju 100 čipov.

Ohodnotené: 0x
 
Od: libbaka
Dátum: 05.04.13 15:06
Pardonik, k tomu zisťovaniu DNA zase nepreháňajme, DNA sa na západe vôbec nezisťuje, neviem, odkiaľ to máš, pravdepodobne si čítal, no vieš, to čítanie je tak "dôverihodné"
Na západe žijem už takmer 8 rokov, v živote som takú blbosť nepočula, a to pravidelne zisťujem, čo sa má a čo sa nemá. Mestá výkaly absolútne neriešia, jediné, ako zasahujú je vyššia daň za psy. Informácie si treba overiť predtým, ako ich vypustíme...osobne mám oboch psov čipovaných, je to dobré akurát tak na kontroly, či sú psy očkované. Zdroj? 3 veterinárne kliniky, kde som sa na to pýtala. A ešte dodám, údajná škodlivosť mikročipu je podľa týchto 3 veterinárov pravdivá. Napr. asistentke veterinárky precestoval spoza pliec až ku hlave, vyoperovali ho. Moja suka má kvôli cestovaniu čipu trvalo naklonenú hlavu. Tak snáď pochopíš, že nie každý s čipovaním súhlasí. Predpokladám, že keby čip aj tvojmu psovi určitým spôsobom zasiahol do zdravia či nedajbože ho usmrtil, tiež by si neskákal od radosti.
Neobhajujem nespokojných, len konštatujem, že sa zbytočne hádate, kto má pravdu. Všetko má svoje pre a proti.
Ohodnotené: 0x
 
Od: lea
Dátum: 27.05.13 18:06

Za internet platím..Môj pes je proti besnote a iným psím chorobám riadne vždy zaočkovaný.Je zaregistrovaný. .Za psa svedomito platím dane. Vraj je to za používanie verejného priestranstva-som sa dočítala nedávno..Ako sa zabespečí,že nebude pobahovať tisíce mačiek bez povinného očkovania proti besnote a iným chorobám,ktoré mačky roznášajúTo nech ťa trápi -ty mudrlant.Holuby-čajky a iné premnožené vtáctvo.Ja len čakám kedy sa konečne ozve nejaka organizácia na ochranu zvierat..Som zvedavá prečo čušia? Kto na nezmyselný zákon doplatí? zas len svedomití majitelia zvierat.A nakoniec .Kde je moja slobodná voľba? Ako to,že ma môže niekto prinútiť na niečo čo nechcem.?Ľutujem ťa PARDONIK!

Ohodnotené: 0x
 
Od: julinka
Dátum: 22.06.13 20:51

tak Tebe sa asi čistia tie tri mozgové bunky, ktoré Ti ešte ostali. Ti chorá hlava, veď je to zase bič na chudobu a na obyčajných ľudí, lebo kradnú a hrabu a zlo robia len Tí, ktorí si to môžu dovoliť (zaplatiť všetko a kúpiť aj pravdu)

Ohodnotené: 0x
 
Od: terezkaterka
Dátum: 16.07.13 22:33

Dobrý večer.

Tak vadiť to môže, keď dáme do organizmu akékoľvek cudzie teleso. Môj názor. Nebojte, neumrie a keby predsa len, je to zviera. Je to živý tvor a dosť veľký priateľ človeka.

Ohodnotené: 0x
 
Od: terezkaterka
Dátum: 11.09.13 20:32

Dobrý večer. To bol ale krepý tvor čo napísal ten príspevok, že keby aj zomrel ten pes, však je to len zviera. Vážim si hociktorého psa viac, ako tohoto primitíva i keď nie som veľký miláčik psov. Asi by sa mal dať začipovať, lebo môže byť nebezpečný pre spoločnosť.

Ohodnotené: 0x
 
Od: terezkaterka
Dátum: 26.09.13 23:38

Už vidím Vás a Vám podobných, ako chodia po mestách a dedinách, zbierajú hovienka a zanesú ich na vyšetrenie, aby sa zistilo od čieho psa tie hovienka sú. Možno to bude Vaše nové zamestnanie, alebo ste tak uvedomelý, že to budete robiť zadarmo. Konečne zavládne poriadok a priestranstvá budú bez hovienok. Tak ako sa nefajčí na zastávkach. To ma napadol jeden príklad, ako sa dodržiava zákon. Nepoctivec a zlodej obíde zákon a nedá sa začipovať. Čo sa týka Vašej pripomienky o čipovaní ľudí. Všade okolo vidíme ako sa dodržujú zákony. Čo je dovolené bohom, neni dovolené volom.

Ohodnotené: 0x
 

 

Od: terezkaterka
Dátum: 16.07.13 20:59

Dobrý večer.

Nechápem čo má číp spoločné s bezpečnosťou ľudí a zvierat. Je to niekde nejako zdôvodnené? Naša 12 ročná sučka behá celý život len po našom dvore a záhrade.

Ohodnotené: 0x
 
Od: vilgat
Dátum: 11.09.13 13:13

www.spicove.cz/veterina/cipovani/male-psy-cipy-tlaci.php

Ohodnotené: 0x
 
Od: lil
Dátum: 10.02.12 22:03

Hovada jedne.Kazdy den tu strasia o hovadinach a koncoch sveta a poza chrbat schvalia taky zakon? V ziadnom pripade to nedam dobrovolne psovi radsej ho vypustim volne do prirody ale bude slobodny.Ti ktori to schvaluju ze to bude bezpecnejsie ste zaspeleny ako este nikdy.Zachvilu to pride aj na ludi a bude po srande.Pre mna to nieje veterinar ale clovek ktory robi pre peniaze ktory take nieco dokaze spravit.Treba spisat peticiu,alebo odijdem stejto krajiny.UZ DOST!

Ohodnotené: 0x
 
Od: gizi
Dátum: 10.02.12 22:13

súhlasím

Ohodnotené: 0x
 
Od: janko*
Dátum: 17.11.12 21:22

Konečne! a bude poriadok. Žiadne útulky nebudú, bude sa vedieť koho je to pes a nebude môct mesto šafáriť s peniazmi?:)

Ohodnotené: 0x
 
Od: terezkaterka
Dátum: 16.07.13 22:36

Dobrý večer.

A čo spravia s tým psom, keď zistia, že je napríklad môj, ale ja ho nechcem. Nasilu mi ho vnútia, alebo ho utratia.

Ohodnotené: 0x
 
Od: zuzik006
Dátum: 10.05.12 16:19

No tak to je ozaj riešenie vypustiť psa čo je zvyknutý na Vás do prírody... čip je pre psa ako OP pre človeka...nie je to zasahovanie ako si všetci myslia... A bola by som zvedavá kto sa na tú petíciu podpíše... lebo čip teoreticky ochraňuje aj ľudí. Ľahko sa potom zistí majiteľ a či bol pes riadne očkovaný a podobné veci... Nechápem prečo ste tak moc proti...

Ohodnotené: 0x
 
Od: lusien
Dátum: 24.09.12 02:46

ano ale za chvíľu nahdradia OP čipom a dajú ti ho pod kožu na pravú ruku, potom sa dosmeješ keď príde Boh a bude súdiť a ty nebudeš spasená, potom už nič nebude teoretické a čip ťa neochráni pred spalujúcim ohňom, som zvedavý dokedy budeš za to aby sa všetko čipovalo!

Ohodnotené: 0x
 
Od: pardonik
Dátum: 05.04.13 14:21

ty musíš byť riadne pribrzdení. Ty nepotrebuješ ani čip aj tak ťa do neba nevezmu

Ohodnotené: 0x
 
Od: lovec
Dátum: 24.03.13 18:54

...veterinárka alebo ...?

Ohodnotené: 0x
 
Od: marian*
Dátum: 18.07.12 12:37

plne súhlasím s týmto článkom, niekto hovadsky premúdrelý jedného dňa nebodaj vymyslí, aby holohlaví nosili kariky v nose, ešte premúdrelejší to schvália a budeme postupovať karikovanie? Som len zvedavý, ako sa bude postuovať v rómskych osadách, kto bude platiť čipovanie ...

Ohodnotené: 0x
 
Od: ll
Dátum: 13.03.13 14:39
Ohodnotené: 0x
 
Od: lil
Dátum: 10.02.12 22:05

Nezabudajte ludia na odkaz:MOR TY LEN,A VOL NEBYT AKO BYT OTROKOM!

Ohodnotené: 0x
 
Od: lusien
Dátum: 24.09.12 02:48

súhlasím s tebou, radšej zomrieť slobodný ako žiť v neslobode a v otroctve!

Ohodnotené: 0x
 
Dátum: 11.02.12 06:31
avatar
Zákon č. 282/2002 Z.z.
§ 3 Evidencia psov

(1) Každý pes držaný nepretržite viac ako 90 dní na území Slovenskej republiky podlieha evidencii psov (ďalej len "evidencia"). Držiteľ psa je povinný prihlásiť psa do evidencie v lehote do 30 dní od uplynutia posledného dňa lehoty uvedenej v prvej vete v mieste, kde sa pes v danom roku prevažne nachádza.
(2) Evidenciu vedie obec.

(3) Do evidencie sa zapisuje najmä

a) evidenčné číslo psa,
b) tetovacie číslo alebo
údaj o čipovaní psa, ak ho pes má,
c) meno, priezvisko a adresa trvalého pobytu držiteľa psa,
d) umiestnenie chovného priestoru alebo zariadenia na chov, v ktorom sa pes na území obce zdržiava, ak sa umiestnenie nezhoduje s miestom trvalého pobytu držiteľa psa,
e) skutočnosť, že pes pohrýzol človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi, 5)
f) úhyn psa,

g) strata psa.

§ 4 Vodenie psa

5) Podrobnosti o vodení psa ustanoví obec všeobecne záväzným nariadením.

§ 5 Vydávanie všeobecne záväzných nariadení obcami

(1) Obec môže všeobecne záväzným nariadením vymedziť miesta, kde je
a) voľný pohyb psa zakázaný,
b) vstup so psom zakázaný.

§7 Priestupky
1. Priestupku sa dopustí držiteľ psa, ak:
a. neprihlási psa do evidencie,
b. umožní, aby psa viedla osoba, ktorá nespĺňa podmienky ustanovené v § 4 ods. 1 a 2,
c. neohlási, že pes pohrýzol človeka, bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak nebol použitý v nutnej obrane alebo krajnej núdzi,5)

d. neoznámi odcudzenie, zničenie alebo stratu známky.

2. Priestupku sa dopustí ten, kto psa vedie ak:
a. neohlási svoje meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu a meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu držiteľa psa osobe, ktorú pes pohrýzol,
b. nezabránil tomu, aby pes útočil alebo iným spôsobom ohrozoval človeka alebo zvieratá,
c. neohlási, že pes pohrýzol človeka, bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak nebol použitý v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi,5)

d. evidenčnou známkou nepreukáže totožnosť psa,
e. nerešpektuje zákaz vstupu so psom alebo zákaz voľného pohybu psa,

(3) Za priestupok podľa
a) odseku 2 písm. d) a e) obec uloží pokutu do 500 Sk,
b) odseku 1 a odseku 2 písm. a) až c) obec uloží pokutu
do 5 000 Sk.

Zákon má vyššiu účinnosť než VZN, zákon uvádza : ak ho pes má, a ďalej sa zmiňuje o tom, čo môže obec upraviť vo VZN...

pokiaľ bude obec robiť problémy, vyžiadajte si od nej podklady, na základe čoho musíte psa čipovať a na základe čoho Vás chcú pokutovať...

ovšem berte to tak, že pokiaľ svojho psa milujete (čo z Vášho rozhorčenia vyplýva), čipovanie je jednou z možností, ako ho ochrániť... môže sa podhrabať alebo preskočiť, môže ho niekto ukradnúť... bez známky je čip jedinou možnosťou, ako ho identifikovať a aj z velkej diaľky vrátiť majiteľovi... takže uvážte...

doplnené 11.02.12 06:48: pre lil:
1. myslím, že Samo Chalupka by si zaslúžil presnú citáciu: Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom.
http://zlatyfond.sme.sk/dielo…alupka_Mor-ho/1#ixzz1m34bdhZ1
2. Vášho slobodného psa, bez veterinárnej starostlivosti toho odľuda veterinára , hladného, vychudnutého, prašivého, napadajúceho slobodne ľudí a zver, zastrelí pokojne vo voľnej prírode pri najbližšej príležitosti poľovník...
3. ak bude Váš pes potrebovať veterinárnu starostlivosť, skúste najskôr povedať veterinárovi, že nieje veterinar ale clovek ktory robi pre peniaze ktory take nieco dokaze spravit
očividne bude opravdu lepšie, keď stejto krajiny plnej hovád a hovadín asi odídete...
Ohodnotené: 0x
 
Od: libbaka
Dátum: 02.04.13 01:45
Hejkal, to s pracou len pre peniaze mozem len potvrdiť, predsalen prehliadnutie zapalu ucha, absolútne žiadne vyšetrenie, surove odbitie a uzatvorenie návštevy trapnou pripomienkou (napriek tomu, ze pes je mierne dezorientovany, beha do kolečka, kňučí a oháňa sa labkou po hlave) že hlavné je, že je váš psík šťastný, co sa mi stalo u 3 veterinarov po sebe v 3 okresoch, pričom som v priebehu 2,5 týždňa bola o 500 euro chudobnejšia...tak to asi nebude práca z lásky k zvieratkam...možno 1z 5-7 to robí, lebo to robí rád...Mikročip majú implantovaný obaja moji chlpáči, no ako tu už bolo spomenuté, problém v útulkoch to nevyrieši, ide tu len o jedine. Každý pes je cipovany, každý je registrovany, každý musí platiť dan a každá svina v parlamente je nažratá. Len my chudobní budeme este chudobnejsi, naše psiky budú viac choré a rómske osady sa stanú najbohatsimi komunitami na Slovensku, pretože tam nariadenia štátu aj tak neplatia, nik tam kontroly posielať nebude a dokonca nám bezmocným budú este intenzívnejšie kradnúť naše psy. Pretože Mikročip sa da nájsť len prilozenim čítačky k telu psa, buhuzial ukradnuteho psika nikdy nikto nenájde...taka je realita, no vy máte na očiach klapky, ako kone, takze hladite len priamo pred seba, ale co je okolo toho, to uz nevidíte.
Ohodnotené: 0x
 
Od: pardonik
Dátum: 05.04.13 14:24

a takto sa masiruju mozgy. kolega nezabudol si na niečo? po roku 2002 vyšiel v roku 2007 nový zákon č.39. Prečítaj si ten čo hovorí o čipovaní. A kludne bude obec postupovať podľa zákona č,39/2007 a bude v práve. zákon patrí totižto bdelým.

Ohodnotené: 0x
 
Od: vlcica
Dátum: 13.02.12 11:40

Od 1. 1. 2011 platí novelizovaný Zákon o veterinárnej starostlivosti, podľa ktorého musia byť od 1. 1. 2011 všetci psy povinne označení čipom. Neplatí to len pre psy, ktoré boli preukázateľne označené tetovaním pred dátumom 3 7. 2011. Na psy narodené pred 1. 11. 2011 sa vzťahuje prechodné obdobie - musia byť označené do 30. 9. 2013. Pri schvaľovaní tohto zákona zjavne nikoho nezaujímalo, že mikročipy vôbec nie sú bezpečné a môžu v tele cestovať. Sú známe prípady, keď čip docestoval psovi napr. do mozgu, alebo do srdca a zabil ho. Keby boli mikročipy bezpečné, už dávno by sa týmto spôsobom označovali aj ľudia - dieťaťu by po narodení v pôrodnici pichli čip a bolo by označené na celý život, nepotrebovbali by sme žiadne doklady totožnosti. Čo myslíte, prečo sa to u ľudí nerobí? Svojho psa nedám čipovať v žiadnom prípade! Nech sa dajú čipovať poslanci, ktorý tento zákon schválili.

Ohodnotené: 0x
 
Od: terezkaterka
Dátum: 16.07.13 23:16

Dobrý večer.

Plne s Vami súhlasím. Tiež nedám našu 12 ročnú hluchú sučku začipovať. To je dobrá faktická pripomienka. A tiež by som bol za to, aby začipovali všetkých poslancov, ale s takými čipmi, čo aj vysielajú signál, že by ich konrolný orgán vystopoval, keď berú veľké platy z našich daní a nechodia na schôdze. A keby im ten ich veľký plat krátili boli by aj peniaze do štátnej pokladnice. Bolo by to užitočnejšie ako čipovanie psíkov.

Ohodnotené: 0x
 
Od: vlcica
Dátum: 13.02.12 12:00

Všade sa uvádza, že čipy majú veľkosť zrnka ryže. Nie je to pravda, sú podstatne dlhšie a hrubšie /dĺžka asi 1 cm, šírka asi 2 mm/. Čítala som, že pred pár rokmi, keď v Prahe vyšlo nariadenie o povinnom čipovaní psov, istý pražský novinár si dal zaviesť pod kožu čip, aby na vlastnej koži okúsil, ako to cíti pes. Povedal, že po celý čas, čo mal zavedený čip, ho cítil, ako keby mal pod kožou zapichnutú hrubú triesku. Stále v tom mieste pociťoval bolesť. Myslíte, že psovi čip nevadí? Pochybujem. Čip je zo skla, pri náraze sa môže rozbiť a črepiny z neho môžu psa zraniť, alebo aj zabiť. Kto ponesie zodpovednosť v takomto prípade?

Ohodnotené: 0x
 
Dátum: 13.02.12 12:44
avatar

na doplnenie príspevku vlčice, ktorá má lepší prehľad, vďaka...:

Zákon o veterinárnej starostlivosti 39/2007 Z.z. § 19 Identifikácia a registrácia zvierat

(9) Psy, mačky a fretky musia byť nezameniteľne označené a ich identifikačné údaje sa vedú v centrálnom registri spoločenských zvierat.

(8) Označovať psy, mačky a fretky schváleným transpondérom môže len veterinárny lekár.

(3) Spoločenské zvieratá musia byť identifikované a ich identifikačné údaje sa vedú v centrálnom registri spoločenských zvierat. Počítačovú databázu pre centrálny register spoločenských zvierat prevádzkuje Komora veterinárnych lekárov Slovenskej republiky.

PRIESTUPKY, PORIADKOVÁ POKUTA A INÉ SPRÁVNE DELIKTY
§ 48
Priestupky
(1) Orgán veterinárnej správy uloží fyzickej osobe pokutu do 300 eur, ak

a) nezabezpečí na svoje náklady identifikáciu zvierat,

h) neplní povinnosť súvisiacu s veterinárnymi požiadavkami podľa § 3,

§ 3
Veterinárne požiadavky
Veterinárnymi požiadavkami podľa § 1 ods. 1 sú
a) pri zvieratách, násadových vajciach a zárodočných produktoch
1. kontrola chorôb zvierat,
2. hlásenie chorôb zvierat,

3. identifikácia a registrácia zvierat,

d) sťažuje alebo marí výkon veterinárneho dozoru, veterinárnych kontrol a inšpekcií alebo
iných úradných úkonov v rámci veterinárnej správy alebo nevykoná v určenej lehote
nariadené opatrenia, alebo nevykoná opatrenie príslušného orgánu veterinárnej správy na
odstránenie zistených nedostatkov,...

majú toho na chovateľov - majiteľov dosť...

Ohodnotené: 0x
 
Od: zuzik006
Dátum: 10.05.12 16:23

Neviem aý čip máte na mysli ale tie čo dávajú nie su zo skla :D :D je to umelá hmota vytvrdená a pes o neja ani nevie :) Ak to psovi vadí tak bol čip zle vložený ale to je chyba veterinára a nie čipu. 12 psov som nechala čipovať a ani jeden nevie že má nejaký čip. Som za to aby sa čipovali ale musia to robiť odborníci lebo potom vznikajú mylné predstavi majiteľov zvierat že to bolí a že im to vadí...

Ohodnotené: 0x
 
Od: ll
Dátum: 13.03.13 14:26

a ty si sa ich na to opytala? a povedali ti, ze im to nevadi?

Ohodnotené: 0x
 
Od: ach
Dátum: 13.03.13 20:37

Teba by mali očipovať...

Ohodnotené: 0x
 
Od: tilliacor
Dátum: 16.03.13 14:23

Nerozumiem, prečo je to nariadené zákonom! Ak ho ukradnú cigáni a zožerú ho, aj tak to nemá cenu. Kto chce, môže si dať psa drahého a chovného zaočkovať, ale nariadiť také čosi zákonom je porušovanie ľudských práv.

Ohodnotené: 0x
 
Od: apolo104
Dátum: 14.02.12 23:35

čo sa stane ak svojich psov nedám čipovať veď majú známky ja som ich zachránila pre to aby žili a nie aby ich zabil čip nech sa najprv očipujú poslanci a zaplatia si za to im nestačí že platim okrem očkovania aj každý rok do vzduchu 100€ lebo nemám žiadne výhody zato že sú z útulku polianky a karanténky zvolen stále viac blbých nariadení a povinností vymýšľajú na psíčkarov to už fakt nevedia odkiaľ brať peniaze ešte stále sa im máli vo všetkom.

Ohodnotené: 0x
 
Dátum: 15.02.12 08:14
avatar

netreba sa hneď rozčulovať... výhody čipovania sa dozviete kdekoľvek na internete,stačí zadať hesločipovanie psov

napr. na http://zdraviezvierat.sk/web/index.php?option=com_content&view=article&id=19:ipovanie-psov&catid=4:aktuality&Itemid=4 sa dozviete i to, že poplatok čipovaného psa je možné znížiť až o 50 %... keď jeden čip stojí okolo 7 €, a platíte ročne za dvoch psov 100€, tak začipovaním za 14 € ušetríte 50€, preto čistá úspora je 36 € v prvom roku a v ďalších 50 €... podobné informácie na http://mesto.sk/prispevky_vel…vaniepsovriesi974299994.phtml kde napr. v Bratislave je čipovanie zadarmo, pokiaľ je pes zaevidovaný...

iba namátkou zopár odkazov http://www.veterinarna-ambula…/vitajte-na-nasom-novom-webe/ tam je ukážka veľkosti čipu, zo zahraničia napr. http://www.muj-pes.cz/zivot-se-psem/cipovani-psu-207.html a mnoho ďalších, nie je problém ich nájsť na internete, keď človek nemá problém ich hľadať...

a čo sa stane? keď nedodržíte ustanovenia zákona (akéhokoľvek) a porušíte ich, budete v zmysle zákona za porušenie zákona popoťahovaná... keď sa na to príde...

Ohodnotené: 0x
 
Od: gringo
Dátum: 20.02.12 16:29

Hej a kto tie idiotské zákony schvaľuje? Výhody čipovania... to nemyslíte vážne! Máte vymytý mozog - ovčan?

Ohodnotené: 0x
 
Dátum: 20.02.12 21:29
avatar

ringo, láskavo reagujte na dotaz tazateľa, otázka znela ... môžu mi dať pokutu?

Vaše príspevky sú celkom mimo...pokiaľ nesúhlasíte s mojím príspevkom, prečo nenapíšete konkrétne, z akého dôvodu sú tie zákony idiotské a aké sú konkrétne nevýhody čipovania? keď nemáte čo povedať k téme, bude lepšie mlčať...

... je možné, že hodnotenie duševnej úrovne poslancov a obsahu mojej dutiny lebečnej je nad Vaše možnosti?

Ohodnotené: 0x
 
Od: gringo
Dátum: 21.02.12 11:11

Reagujem láskavo na Váš príspevok. Konkrétne: etreba sa hneď rozčulovať... výhody čipovania sa dozviete kdekoľvek na internete,stačí zadať heslo . Ak je tu niekto mimo, určite to nie som ja. Takže zaprvé zvieratá nie sú veci, ale živé bytosti. Za druhé duševná úroveň našich poslancov a asi aj Vašich, keďže sa s nimi ztotožňujete je mimo môjho chápania, pretože už žijú mimo realitu. A svoj ctený obsah dutiny lebečnej používajú určite na niečo iné ako na premýšľanie. Za tretie som nevolil nikoho z tých Goríl, ktoré za 22 rokov rozkradli tento štát a preto aj zákony, ktoré schvaľujú, konkrétne: Zákon o veterinárnej starostlivosti 39/2007 Z.z. sú mimo realitu. Všetko čo im nariadi Európska múmia, do bodky splnia, čiže o obsahu ich dutiny lebečnej by sme mohli dlho polemizovať. Keď má niekto iný názor, ktorý nezodpovedá Vašim predstavám MAL BY RADŠEJ MLČAŤ...Hovorí Vám niečo Zákon Jednoty? Prajem Vám aby ste si otvorili oči a srdce, rozum môže byť dobrý radca, ale zlý pán. Len malý krôčik chýba k tomu aby sa začali čipovať aj ľudia. Aj potom budete s tým súhlasiť, keď sa bude jednať o Vás? Doteraz o nič nejde, však sa to týka len nejakých zvierat, veď sú na tejto zemi aby nám slúžili. A mlčať nebudem, to mi žiadny hejkal nebude prikazovať...

Ohodnotené: 0x
 
Od: vlad*
Dátum: 23.02.12 14:58

Si precitajte co ste tam napisali aj s tym linkom ake to ma vyhody - same nezmysly. Nereagovali ste na to ci za to mozu dat pokutu.

Vyhody to dokopy nema ziadne - len take ako kazda identifikacia. Ak to silou-mocou chcu tak nech to aspon platia. Aj tak si kazdy ukon od statu niekolkonasobne preplacame na daniach.

Ohodnotené: 0x
 
Od: tilliacor
Dátum: 16.03.13 14:27

A aké sú výhody? Nechápem...najnovšie je zákon rozšírený aj na mačky...vie mi niekto povedať, načo mám dať kastrovanú mačku, ktorá sa zržuje výlečne v byte čipovať? Je to jen nechutný a odporný biznys...nič viac!

Ohodnotené: 0x
 
Od: vlad*
Dátum: 23.02.12 14:53

Ake vyhody to ma okrem tych vymyslenych? Umelo hladaju vyhody ktore neexistuju. Psov ktore by bolo treba cipovat v zivote nebudu (coganskych) a ten kto ma pas doma ho cipovat nemusi Budes asi pekny debil ktory z toho nejakym sposobom profituje. Tak nerob si tu reklamu. A keby si chcel polemizovat z titulu vzdelania tak Ta upozornujem ze som skoncil Univerzitu veterinarskeho lekarstva v Kosiciach.

Ohodnotené: 0x
 
Dátum: 23.02.12 16:56
avatar

vlad
14:53 reaguješ na môj príspevok z 15.02.12 08:14 - neobviňuj mňa za to, že čipovanie má či nemá výhody... ja nie som autorom, ani čipovanie nepropagujem, ani nezatracujem... kritizuješ môj odkaz, resp. moje odkazy na informácie na internete... tam má tazateľ možnosť si nájsť nielen výhody, ale i nevýhody... nemalo by byť ťažké pochopiť, že nedoporučujem tazateľovi konkrétne pre a proti, ale mu ponúkam iba odkazy, na ktorých informácie sú... on si musí vybrať, čo mu je prospešné... tvoja veta: Psov ktore by bolo treba cipovat v zivote nebudu (coganskych) a ten kto ma pas doma ho cipovat nemusi je dosť nezrozumiteľná... tazateľovi nepomôže... skús nabudúce po sebe prečítať a chyby opraviť...
Tvoja informácia o skončení UVLF v KE postradá akýkoľvek relevantný význam... mohol si tiež skončiť hneď v prvom semestri, mohol si nedávno skončiť betonovanie v pavilonu 15. Aj kultúru vyjadrovania máš na úrovni... podľa mňa však nezodpovedá úrovni človeka s vyšším vzdelaním...
...tvoje hodnotenie mojej inteligencie a údajného profitu a reklamy tomu odpovedá ... ešte k tomu všetkému neradíš, nepodávaš informácie... iba si kopneš... myslíš, že by si dokázal napísať niečo z tej veteriny, čím by si tazateľovi aj pomohol?
pokiaľ tvoja veta Nereagovali ste na to ci za to mozu dat pokutu. dnes 14:58 bola určená mne, prečítaj si znova 15.02.12 08:14 keď nedodržíte ustanovenia zákona (akéhokoľvek) a porušíte ich, budete v zmysle zákona za porušenie zákona popoťahovaná... keď sa na to príde... a ďalší príspevok 19.02.12 05:42 otázka tazateľa bola jasná: môžu mi dať pokutu? odpoveď znela: áno, môžu... pokiaľ nebudú dodržané litery zákona...
keď nie, nabudúce príspevky adresuj...
jedna rada aj pre teba: skús si prečítať http://www.poradte.sk/pravidla/

Ohodnotené: 0x
 
Od: vlad*
Dátum: 23.02.12 18:32
to hejkal@
Reagoval som na tie nezmysly ktore tu uvadzas. Nie je tam ziadna relevantna informacia. V zakone 39 sa nikde priamo a jednoznacne neuvadza cipovanie. Ak je to dane nejakym vykonavacim predpisom mali by sa odvolavat na neho.
Zaujimal som sa o to hlavne preto, ze dnes znamemu pri ockovani zacipovali psa (pretoze sa to musi :):( ) za bagatel - 50 € .
To je zase biznis pre Blavu a okolie :).
A teraz pekne po poriadku k tym tvojim pripomienkam:
1.) Obvinovanie (ak to tak vnimas) nebolo osobne ale vseobecne
2.)Problem cipovania nieje u chovatelov ktori pocituju potrebu mat nejakym sposobom sami podchytenu evidenciu - tam sa to da riesit alternativne. V pripade ciganskych psov a tam kde chcu evidenciu nejakym sposobom znemoznit to vyznam nema (je to len cip ktory sa da odobrat rovnako ako sa implantoval) (coganskych=preklep)
3.)Relevantnu vyhodu pre chovatela a zviera som v uvedenych odkazoch nenasiel ani jednu (pre stat a cipovaca samozrejme ano) preto hovorim o reklame (cip stoji cca € a citacka nech 100-200€ ). Cipovanie vo vacsom meste aj 50€. A zlozitost ukonu je taka ze to urobi kazdy blb :) .
Ked sa hovori o ukonceni studia tak sa obycajne mysli uspesne ukoncenie (no ale nechcem urazat tvoju inteligenciu ). Ak teda chces, skoncil som uspesne s tiulom MVDr., riadne studium, odbor vseobecne veterinarske lekarstvo, 3 rocniky dokonca s prospechovym stipendiom (Takto napisane Ti to pride rozumnejsie a jasnejsie? Mne skor zbytocne). Pisal som to preto aby mi niekto neoponoval pseudoodbornymi argumentami ako su v niektorych odkazoch ktore si pouzil.
4.) Nepresne informacie ktore si tu uviedol su omnoho horsie a neprijemnejsie ako to ze som na ne upozornil (nekopol som ).
5.) Ku kulture vyjadrovania - mame politikov ktori sa sice vyjadruju kulturne a ku vsetkemu, ale neurobili vobec nic rozumne a prospesne (aj tato diskusia je toho dokazom ). Moj styl sa Ti sice pacit nemusi ale aspon netrepem ako Ty len preto aby som nieco napisal.
6.)Veterina mi urcite ide lepsie ako tebe rady .
Konzultoval som s ludmi s regionalnej veterinarnej spravy (teda organu ktory ma nad uvedenym zakonom dohlad) a podla odpovedi to zjavne nie je celkom jasne ani im. Tak mi pride trocha cudne ako to moze vysvetlovat niekto kto sice vie citat zakon ale to je aj cela jeho kvalifikacia na vyjadrenie sa k problemu.
Inak odpoved :" áno, môžu... pokiaľ nebudú dodržané litery zákona..." , je podobna ako: ked bude prsat tak bude prsat.
A kopec odkazov na nesuvisiace clanky - to pokladas za radu?
Je toto uz pre teba dost presna a relevantna informacia?

P.S. Nie kazdy ma cas citat podmienky fora a dodrziavat uzkostlivo formalnu stranku. Ak ale formalna stranka prekryje tu vecnu tak si domysli kde sa asi ocitneme (v pr...).

No a na podobne nezmysly uz reagovat nebudem (len ak by som sa mimoriadne nudil).

Ohodnotené: 0x
 
Od: alanrot
Dátum: 24.02.12 19:01

Zdravim,

je az neuveritelne pozerat tie zakony.Aj ja som veterinar,ale napriek tomu paskvilu niee som ochotny cipovat zvierata.Ten kto chce,nech si ich oznaci ale cipovat povinne je minimalne dokym tu budu cigani nemyslitelne.Ved tych psov maju najviac oni a aj keby ich mali ocipovane,tak by ich aj tak behalo po mestách a dedinách spústa ako doteraz.Takze som zasadne proti a to sa radsej nevyjadrujem ku tomu,ze je to pre to zviera obrovska pritaz a nepohodlie.Apropos,preco sa stale vo VZN hovori len o psoch a nie aj o holuboch,sviniach (teraz nemyslim tie dvojnohe),mackach - ktore su z mojho pohladu ovela nebezpecnejsie,a obmedzit ich pohyb je skoro nemozne,ak ich len nema niekto v uzavretom priestore.Ono o tom plateni dani by sa dalo tiez hovorit veeeelmi dlho.

Ohodnotené: 0x
 
Od: ach
Dátum: 13.03.13 21:07

Prečo čipujú len psov? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Pes je takmer ako človek, pes je ako priateľ, je takmer ako člen rodiny, takmer ako súrodenec. A môj pes je členom mojej rodiny! Takže vážení, ak sa nepostavíme dnes proti čipovaniu našich štvornohých priateľov,(členov rodiny) tak zajtra to budeme my čo budú čerstvo očipovaní... Hajzlom z Bruselu absolutne nejde o psov, ale o nás. Je treba spísať petíciu. Lenže ja neviem ako a ten kto to urobiť vie, ten na to serie. Ľudia, kto to viete urobiť-zorganizovať urobte to. Ja sa veľmi rád podpíšem na petičný hárok!

Ohodnotené: 0x
 
Od: tilliacor
Dátum: 16.03.13 14:30

Ďakujem, za Váš postoj!

Ohodnotené: 0x
 
Od: zuzik006
Dátum: 10.05.12 16:29

1. výhoda rýchlejšieho a spoľahlivejšieho nájdenia psa v prípade straty alebo odcudzenia

2. lacnejší ročný poplatok za psa

myslím že by sa ešte niečo našlo ale mne by aj to prvé stačilo.. Stratil sa mi pes a ešte v ten deň ho našli a kontaktoval ma veterinár v ďaka čipu- ináč by psík išiel do útulku a boh vie ako by to skončilo... a to druhé je len plus lebo platiť o vyše 3,5e menej je fajn... hlavne ak mám 3-och psov to mi spraví 9e... okrem toho zase sa budem opakovať je to pre psov ako pre nás počiansky preukaz... Tu ozaj nie je o čom! som rada za povinné čipovanie a k otázke o pokute ja by som pokutu dala lebo raz je to povinné tak to treba mať.!

Ohodnotené: 0x
 
Od: terezkaterka
Dátum: 16.07.13 23:36

Dobrý večer.

Prečo majú tisíce psov trpieť a tisíce ľudí platiť kvôli nejakým jednotlivcom, ktorým ujde pes. Chápem to iba tak, že je to hlúpy dôvod, prečo je dobré psov čipovať. Ak pravda nerátam, že sa niekto pekne nabalí.

Ohodnotené: 0x
 
Od: vlcica
Dátum: 18.02.12 22:03

Viete aký bude mať nento nezmyselný zákon dôsledok? Že ľudia, ktorí chcú svojich psov proti očipovaniu ochrániť, sa budú vyhýbať očkovaniu. Veterinár má totiž povinnosť pri očkovaní psa skontrolovať, či je pes očipovaný. Ak zistí, že nie je, vyzve majiteľa, aby ho dal očipovať a ak ten odmietne, musí to nahlásiť na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu, ktorá to bude ďalej riešiť /tzn. majiteľa bude tlačiť do čipovania, môže mu dať aj pokutu/. Toto predsa nie je normálne. Poslancov, ktorí tento zákon schválili, by som sa opýtala len jednu otázku: keby parlament schválil zákon o povinnom čipovaní detí, dali by ste svomu decku pichnúť pod kožu do krku čip?

Ohodnotené: 0x
 
Dátum: 19.02.12 05:42
avatar

otázka tazateľa bola jasná: môžu mi dať pokutu? odpoveď znela: áno, môžu... pokiaľ nebudú dodržané litery zákona...

ťažko polemizovať okolo toho, čo to urobí s ľuďmi a ich miláčikmi... napokon, pokiaľ nechce čipovať, je tu ešte tetovanie, rovnocenné čipovaniu... zatiaľ... ľudia stále prídu na nejakú fintu, ako sa niečomu vyhnúť...

chovanie poslancov v parlamentu nebudem komentovať, už aj tak mám dosť výhrad... no fuj...

tetovanie u psov je na identifikáciu... dosť tvorov nazývaných človek môžeme tak isto identifikovať... už aj tých malých tvorov, ktorým sa hovorí deti... a tam to zákon vôbec nenariaďuje...

doplnené 19.02.12 06:09:

k upresneniu informácie o tom novinárovi, ktorú čítame vyššie: na http://www.spicove.cz/veterin…ovani/male-psy-cipy-tlaci.php je článok novinára J.X.D., ktorý si čip dal aplikovať do predlaktia...

články nájdete aj na http://www.google.com/search?q=ji%C5%99%C3%AD+x+dole%C5%BEal++%C4%8Dip&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:cs:official&client=firefox-a

diskuziu k čipom napr. na http://www.cz-pes.cz/diskuse/6_10746_0.html

jedna úvaha... keď bude mať pán novinár na predľaktí takú voľnú kožu ako má pes, môže si nechať aplikovať ešte jeden čip a porovnávať... áno, viem, že nie všetky psi majú voľnú kožu...

Ohodnotené: 0x
 
Od: zlatica
Dátum: 21.02.12 14:29

Čaute volala som dnes na MU na Kutlikovej ulici na oddelenie daní za psov a tam mi povedali že zatiaľ nebol doplnený alebo zmenený zákon o držaní psov teda ich netreba čipovať len tie ktoré cestujú mimo republiky /výstavy, atď/

Ohodnotené: 0x
 
Od: darecek
Dátum: 25.02.12 17:02

oceňujem, stručná ale veľmi výstížná odpoveď! A niektorým odporúčam znova si prečítať pravidlá Poradte.sk!:)

Ohodnotené: 0x
 
Od: vlcica
Dátum: 21.02.12 23:52

Hejkal, píšeš, že "pokiaľ nechce čipovať, je tu ešte tetovanie rovnocenné čipovaniu... zatiaľ...". Lenže podľa novelizovaného zákona o veterinárnej starostlivosti je tetovanie platné len vtedy, ak je čitateľné a bolo preukázateľne vykonané pred dátumom 3. 7. 2011. Tetovanie musí vlastník zvieraťa preukázať preukazom o pôvode psa, kde je uvedený dátum tetovania. Ale čo psy, ktoré preukaz o pôvode nemajú? Pochybujem, že nejaký pes bez PP je tetovaný /resp bol pred dátumom 3. 7. 2011/. Keby ho aj majiteľ dal teraz otetovať, toto tetovanie už neplatí. Okrem toho neviem, aké číslo by dal vytetovať psovi bez PP. U psov s PP sa tetuje číslo zápisu do plemennej knihy, ktoré má uvedené v PP.

Ohodnotené: 0x
 
Dátum: 22.02.12 09:54
avatar

áno, vlčica, máš opäť pravdu... s tebou sa dá rozumne hovoriť... reaguješ k veci a faktami...

začneme od tvojho posledného príspevku... tak, ako popisuješ peripetie s identifikáciou, súhlasím, že je to nezmyselné a diskriminačné pre psov bez PP a tých je veľké percento, a nie je to jednoduché ani pre tých s PP... tak isto obchádzanie predpisov, vyhýbanie sa očkovaniu a veterinárnej starostlivosti, ako popisuješ v príspevku 18.02.12 22:03, je opravdu na zamyslenie, ovšem nie je to chybou mojou ani tvojou, ani chovateľov zvierat, dokonca ani tých veterinárov vo výkonu, že identifikácia zvierat musí spĺňat predpísané pravidlá... je to nedomyslené už v legislatíve...

v príspevkoch ďalších uživateľov vyššie je plno emócií a nie zrovna priamych odpovedí tazateľovi, vložil som preto odkazy alebo citácie zákonov, nariadení a opatrení na rôznych stupňoch... teda faktá, ktoré platia, a s ktorými sa tazateľ môže oboznámiť... to isté si urobila aj ty, keď si upozornila na novelizáciu zákona, ktorú som ja opomenul... teda vložili sme informácie pre tazateľa prospešné... tazateľ potrebuje faktá, na ktoré sa pýtal... stále iba citujeme nedokonalý platný zákon...

tvoj príspevok z 13.02. 12:00 ... popísala si niektoré faktá okolo čipu...aby si tazateľ vedel predstaviť, ako ten čip vyzerá, vložil som odkazy na niektoré stránky, kde sú čipy a ich vkladanie popísané... vložil som iba fakta, nie emócie... a aj v rámci upresnenia tvojho opisu prípadu novinára, ktorý si vložil čip sám, našiel som a vložil odkazy na konkrétny článok toho novinára, aby si mohli uživatelia prečítať informácie konkrétne a neskreslené interpretáciou cez niekoľko vyjadrení ( mám na mysli typu JPP - jedna pani povedala...dakde som čítal... alebo hovoril sused, že jeho sesternica...) a odpoveď na otázku, kto ponesie zodpovednosť, je jasná: ja nič, ja muzikant... ako všetko v tomto štáte...

za príspevok 13.02.12 11:40 už som ti poďakoval, teda za to upresnenie... a nezaujal žiadne stanovisko k tomu, čo v príspevku píšeš ďalej... snažím sa v takýchto prípadoch vyjadrovať sa iba k veci, a tou bol dotaz: Môžu mi dať pokutu? myslím, že som sa vyjadril k tomu dotazu jasne... citujem: keď nedodržíte ustanovenia zákona (akéhokoľvek) a porušíte ich, budete v zmysle zákona za porušenie zákona popoťahovaná... keď sa na to príde...

v tomto vlákne je zopár príspevkov, ktoré tazateľ potrebuje... myslím, že moje, tvoje a strejcove... potom sú okrem takých neutrálnych aj príspevky emocionálne, rozhorčené, napadajúce, zaoberajúce sa vecami, ktoré s otázkou nesúvisia a pre tazateľa sú celkom zbytočné...

tazateľ dúfam prepáči aj aj tento príspevok...

prajem pekný deň!

doplnené 22.02.12 12:19:

vlčica, opäť si potvrdila, že s tebou sa dá rozprávať...jak píšem vyššie, reaguješ k veci... tvoj článok dá chovateľom viac, ako všetky nadávky a napadania... je dobré uvádzať konkrétne veci, aby chovatelia vedeli reagovať a prostredníctvom svojich zväzov chovateľov a prostredníctvom veterinárov tlačili na úpravu regulí...

verím, že si nájdeš čas aj na reakciu na mňa... hoc aj vo Vnútornej pošte...

Ohodnotené: 0x
 
Od: vlcica
Dátum: 22.02.12 12:01

Voprad sa ospravedlňujem, že tento môj príspevok nie je priamou odpoveďou na otázku, ale akosi mi nedá, aby som to tu nenapísala. V časopise Svět psu č. 10/2006 na str. 79 je skutočný príbeh, keď čip zabil psíka - šteniatko yorkshirského teriéra. Citujem z článku:" Rádi bychom se vám svěřili s okolností smrtí naší Sunny...Sunny sme nechali označit mikročipem v 16. hodin. Za několik hodin potom se začala chovat podivně, dotavili se u ní také křeče. Později natahovala hlavičku dozadu a při každé zmeně polohy nahlas naříkala. To se nám zdálo podivné a postupně v nás začalo klíčit podezření, že by snad příčinou mohl být čip. Mezitím nastalo ráno a tak jsme se znovu vypravili k našemu veterináři. I on byl toho názoru, že bychom čip měli raději odstranit. Tak byla Sunny v místě čipu vyholena, abychom prostřednictvím malého řezu do kuže čip zase vyndali. Ale ačkoli náš veterinář celou oblast dukladně prohmatal, čip nemohl najít. Proto sme se rozhodli nechat Sunny zrentgenovat. A teprve tehdy vyšla najevo strašná pravda. Čip prostřednictvím chrupavky fontanely pronikl mozkovnou až do mozku. Později jsme změřili trasu, kterou čip urazil během několika málo hodin. Do mozku pronikl přesně 6,5 cm od místa vpichu. Poté se Sunny podrobila operaci a čip jí byl odstraněn. Během operace se zjistilo, že čip ze 2/3 pronikl přímo do mozku. Sunny bohužel uhynula asi hodinu po operaci. Když byl čip odstraněn a ležel před námi, náhle jsme si uvědomili, jak je vlastně velký. Od kolegu chovatelu jsme dříve slýchlai, že není větší než zrnko rýže. To ale vubec nebyla pravda. Čip byl dlouhý přesně 1,38 cm /podle údaju výrobce/ a v pruměru měril určitě 3 mm...Bylo to poprvé, co jsme štěně z našeho chovu nechali označit čipem a určitě také naposledy...I náš veterinář říkal, že by už štěněti malého plemene přinejmenším v tomto věku čip neimplantoval." Článok bol pôvodne dlhší /na celú stranu časopisu/, vypísala som z neho len to najdôležitejšie, je tam aj fotka toho šteniatka. Tak čo, priaznivci čipovania, ešte stále si myslíte, že čipovanie je bezpečné?

Ohodnotené: 0x
 
Od: alanrot
Dátum: 24.02.12 19:04

Ako som uz pisal odpoved vyssie,napriek tomu ze som veterinar som zasadne proti cipovaniu.Ak si veterinar nevie zarobit odbornou pracou,ale len tym,ze pichne pod kozu zvierata obrovsky cip,tak je to dost bieda.A pozrel by som sa hlavne za tym,kto je vyrobca a kto ho schvaloval a preco.

Ohodnotené: 0x
 
Od: vlcica
Dátum: 02.04.12 12:12

Škoda, že takých veterinárov, ktorí by čipovanie odmietali, nie je viac. Práve oni by mali tlačiť na zmenu tohto hlúpeho zákona. Namiesto toho si z čipovania urobili parádny biznis. Veď prečo by nezarobili, keď je možnosť. Povinné čipovanie podporujú aj rôzni tzv. "ochrancovia zvierat". Argumentujú tým, že keď budú všetci psi čipovaní, nebude už môcť nikto len tak vyhodiť psa, lebo podľa čipu sa bude dať vypátrať jeho majiteľ. Lenže v skutočnosti to bude tak, že keď sa nejaký magor bude chcieť zbaviť psa, tak zatiaľčo psa bez čipu by vyhodil na ulicu, psa s čipom pre istotu rovno zabije a niekde zakope tak, aby ho nikdy nikto nenašiel.

Ohodnotené: 0x
 
Od: alanrot
Dátum: 03.04.12 09:05

Čo na to povedať?Ja stále hovorím,že je to len a len biznis pre výrobcov čipov,aplikátorov a systémov na evidenciu plus čítačky.Je to kopa ľudí,ktorým nejde o wellfare zvierat,ale len a len o peniaze.To s tým zárobkom u veterinárov považujem tiež za úbohosť,lebo to nie je žiaden odborný (ale podľa mňa odporný) úkon.Žiaľ veľká väčšina kolegov má z toho iznis "ako sviňa" bez nutnosti zdokonaliť sa vo svojich vedomostiach a tý pádom ide dolu vodou aj veterinárny stav,čo mi je ľúto.Sčasti rozumiem tejto filozofii,lebo počet zvierat je tak zdecimovaný,že je nás veterinárov nekutočne veľa a škola produkuje kvôli tomu,aby mali súdruhovia na škole platy kvantá veterinárov len kvôli počtom v ročníkoch a nie pre potreby praxe.Tá minimálne 10 rokov nových veterinárov (nakoľko pracuje aj kopec dôchodcov) nepotrebuje.

Ohodnotené: 0x
 
Od: vlcica
Dátum: 04.04.12 11:03

V septembri chcem ísť na dovolensku do Talianska, samozrejme aj s mojimi psami, ale v žiadnom prípade ich nechcem dať čipovať. Dlho som rozmýšľala nad tým, ako to vyriešiť a prišla som na toto riešenie: mikročip im dám len do obojka /vložím ho do koženého adresára, ktorý majú zavesený na obojku/. Keby nás náhodou niekto kontroloval, tak čítačka ten čip v pohode naskenuje, nie? Ostáva len nájsť veteriára, ktorý by mi pre nich vystavil pasy bez čipovania /resp. predal by mi čipy a netrval by na tom, že ich napichá do psov/. Nedajú sa čipy kúpiť aj niekde inde ako u veterinára?

Ohodnotené: 0x
 
Od: mimimi
Dátum: 15.07.12 11:39

Ahoj , rozmyslam zeby sme mohli urobit nejaku akciu proti tomu- zacat stránkou na facebooku a potom petíciou. pridala by si sa? ak ano tak mi odpovec a dam ti mail potom- takisto vsetci co máte záujem

Ohodnotené: 0x
 
Od: pardonik
Dátum: 05.04.13 14:43

Jediná reakcia. nemám odkazy na stránky, ale je veľa príkladov, že očkovanie proti chrike zabilo človeka. Ešte stále si mylsíte že je očkovanie bezpečné aj ked mnohým zachranilo život? Je veľa ľudí, ktorí dostali transpalntáciu organov. Veľa z nich zomrelo niekoľko hodín alebo dni po operácii. Ešte stále si myslíte že transplantacia je bezpečna aj napriek tomu e zachránila stovky ľudí? Chcem tým povedať že podľa jedného jediného prípadu čipovania dokážete povedať že čipovanie je nebezpečne? Vetrinárovi, ktorý to urobil by mali vziať diplom. nie je viac dôveryhodne, že veterinár odflákol svoju robotu? Kvoli jednemu neschopnemu doktorovi teraz je všetko zle?

Ohodnotené: 0x
 
Od: zuzik006
Dátum: 10.05.12 16:15

gizka r : čipovanie psíkom zaručí nájdenie v prípade straty či odcudzenia. Okrem toho sa Vám značne zníži ročný poplatok čo každoročne platíte mestu :) čip je pre psíka ako opčiansky preukaz :) je to chvýľka a podľa mojích začipovaných 9 šteniatok viem že ich to nebolí :) aj keď ihla vyzerá hrozne :) oni ani nemukli :) Nemáte sa tomu prečo brániť :)

Ohodnotené: 0x
 
Od: pardonik
Dátum: 05.04.13 14:45

Ako dokážeš prosím ťa vysvetliť že nezomreli? ved ten veterinár predtym sa rozhodol že už šteniatku nikdy nedá čip. žeby bola chyba práve v ňom?

Ohodnotené: 0x
 
Od: mimimi
Dátum: 10.07.12 13:11

je to hlupost- moj pes je vychovaný a neuteká mi, neviem preco ma niekto tlací do niecoho co vobec nepotrebujem. potom co tie zvery co budu volne pobehovat vonku a nebudú ocipované- pretoze ocipovaním oni nezaniknú, skor budu odstrelované - tak neviem preco to tým pseudoochrancom zvierat nevadí- tak ked si niekto bude chciet spravit utulok a tieto zvieratá zobrat do starostlivosti nedostanú ockovanie?takýto clovek bude musiet mat dalsie poplatky za ocipovanie psov? prepácte ale c o je to za bujacina - viet ekolko stojí uz samotné ockovanie a rozne iné poplatky, strava na psa , A TIME IS MONEY- a ten clovek tiez pre zvieratá obetuje! nechcem ziadne cipy! spojme sa a bojujme proti tomu ludia. zalozme petíciu . urobme nátlak! nenchajme to tak! za chvílu budu chciet cipovat aj nás. nenachajme sa ovládat ludmi ktorí nás chcu mat pod dohladom.

Ohodnotené: 0x
 
Od: mimimi
Dátum: 10.07.12 13:16

je to hlupost- moj pes je vychovaný a neuteká mi, neviem preco ma niekto tlací do niecoho co vobec nepotrebujem. potom co tie zvery co budu volne pobehovat vonku a nebudú ocipované- pretoze ocipovaním oni nezaniknú, skor budu odstrelované - tak neviem preco to tým pseudoochrancom zvierat nevadí- tak ked si niekto bude chciet spravit utulok a tieto zvieratá zobrat do starostlivosti nedostanú ockovanie?takýto clovek bude musiet mat dalsie poplatky za ocipovanie psov? prepácte ale c o je to za bujacina - viet ekolko stojí uz samotné ockovanie a rozne iné poplatky, strava na psa , A TIME IS MONEY- a ten clovek tiez pre zvieratá obetuje! nechcem ziadne cipy! spojme sa a bojujme proti tomu ludia. zalozme petíciu . urobme nátlak! nenchajme to tak! za chvílu budu chciet cipovat aj nás. nenachajme sa ovládat ludmi ktorí nás chcu mat pod dohladom.

nasla som vyborny clanok- http://dolezite.sk/POVINNE_NECIPOVANIE_PSOV_35.html a ja toto svinstvo sovjim zvieratkám nedám

Ohodnotené: 0x
 
Od: psickarka
Dátum: 02.02.13 01:13
Ohodnotené: 0x
 
Dátum: 05.03.13 11:45

https://www.poradte.cz/zvirata/4688-cipovani-psu.html ;) Řeším stejný problém. Čipovat nepůjdem! *bum*

Ohodnotené: 0x
 
Od: latryna
Dátum: 12.03.13 08:08

Mám psa, ktorý je už riadne starý, má 17 rokov, sotva chodí, nepočuje a tak ho máme doma v byte. Jasné, že nikam nechodí. Prečo by som mala takéhoto psa čipovať?

Ohodnotené: 0x
 
Od: johnynko
Dátum: 15.03.13 23:07

No, na nete plno clankov a ja som sa v tom nevedel vysomarit. Ale nasiel som jeden clanok kde je to strucne a jasne, "vo co gou" a co cely tento zakon pre mna znamena, takze ak by niekto mal taky gulas ako ja z toho, moze pozriet sem, mne pomohlo:

http://foe.obsidian.sk/popup/povinne-cipovanie-psov

A zistil som ze mna tato povinnost obchadza, moj pes je tetovany Aj ked zacipovat asi dam, ma to viac plusov ako minusov.

Ohodnotené: 0x
 
Od: alan29167
Dátum: 09.06.13 21:11

Toľko z ústavy SR ,Tento zákon bude zneužitý

(5) Iné zásahy do vlastníckeho práva možno dovoliť iba vtedy, ak ide o majetok nadobudnutý nezákonným spôsobom alebo z nelegálnych príjmov a ide o opatrenie nevyhnutné v demokratickej spoločnosti pre bezpečnosť štátu, ochranu verejného poriadku, mravnosti alebo práv a slobôd iných. Podmienky ustanoví zákon.

Ohodnotené: 0x
 
Od: paula
Dátum: 01.04.13 21:02
CHCETE SI ZABIT PSA? ZACIPUJTE SI HO... TAKTO MALA ZNIET REKLAMA NA ZACIPOVANIE...
Čipovanie domácich zvierat je nehumánne a nebezpečné...
Je vedecky dokázané a doložené prípadmi, že mikročip môže vyvolať rakovinu. V tele zviera mikročip cíti ako tlak, je mu nepríjemný. Čip obsahuje jedovatú látku lítium. Keď sa čip v tele poškodí, lítium sa rozleje a zviera zomrie v bolestiach.
Identifikácia mikročipom nezabezpečuje na 100 % jeho nájdenie. Zviera sa nedá nájsť na diaľku. Jeho čip sa zistí len po priložení mikročítačky k telu psa a tá nemusí vždy vyhovovať norme čipu, takže niekedy ten čip nenájde. A kto psovi zaručí, že nezodpovedný majiteľ mu ten čip bolestivo nevyreže ešte predtým, než psa vyhodí? Jeho identifikácia bude potom nulová. Čip môže byť v tele nefunkčný /napr. po vyšetrení magnetickou rezonanciou/, poškodený /napr. po náraze, tlaku, uhryznutí/, posunutý /napr. po neobalení čipu do tkanivového puzdra/, vypadnutý z tela /po vyškriabaní, po úraze/. Novela zákona, ani veterinári, ani výrobcovia čipov neinformujú o rizikách čipovania, ktoré existujú a sú podložené skutočnými prípadmi zvierat - napr. vznik nádoru v mieste vpichu a okolí, posun čipu v tele s následnym poškodením orgánov podľa toho, kde sa posunie až smrť zvieraťa - napr do hlavy, ku končatinám, posun v krku s následkom, vykrivenia polohy hlavy nastálo, negatívna tkanivová reakcia po vpichnutí a čip sa neobalí do tkanivového puzdra - hnisanie, zápaly, vracanie a triašky psov po začipovaní .. Nehovoriac o sústavnom nepríjemnom pocite z čipu v tele, ktoré musí zviera stále vnímať a následnom vplyve aj na jeho psychický a celkový zdravotný stav. O tomto nepríjemnom tlakovom pocite písal istý český novinár, ktorý si čip dal vpichnúť. Tetovanie je možno bolestivejšie pri samotnom úkone zatetovania, ale potom už je bezpečnejšie, lebo sa nachádza len na povrchu kože a nie ako cudzí predmet s jedovatým líthiom v tele, ktoré po poškodení čipu sa rozleje a zviera usmrtí.
Pes zahynul na nasledky vykrvacania po implantovani mikrocipu ( http://rense.com/general84/dog.htm)
http://www.petice24.com/zrusenie_povinneho_cipovania_psov
Dog Bleeds To Death After Microchip Implant
Ohodnotené: 0x
 
Dátum: 26.09.13 12:29

prave som stravila 2 hodinky s Ustavou SR, zakonom 39/2007 a nariadenim Europskeho parlamentu c.998/2003 z 26.maja 2003, na ktore sa odvolava ten nas zakon. Btw.,v nazve toho europskeho nariadenia je PREMIESTNOVANIE zvierat medzi krajinami - to nariadenie vzniklo, aby zjednodusilo pohyb zvierat do UK, Svedska, Irska a na Maltu kvoli zavleceniu besnoty - UK a Svedsko po jeho prijati zrusilo komplikovane serologicke vystetrenia krvi na hladinu protilatok v krvi na besnotu (ak zviera nepreslo, nasledovala 6 mesacna karantena, resp. opakovanie testu po revakcinacii najskor po 6 mes.). To nariadenie, na ktore sa odvolava zakon, pojednava vylucne o premiestnovani zvierat medzi krajinami EU. Europska unia nic neprikazuje ohladom plosneho cipovania ak zviera neopusti svoju matersku krajinu! je to KLAMSTVO a dezinformacia ! A nas zakon nieco take nemoze ani prikazat sam od seba nezavisle od EU, lebo je to viacnasobne porusenie nasej Ustavy - niekto tu uz zacitoval prislusne clanky a odseky, z nich najdolezitejsie je porusenie vlastnickeho prava podla clanku 20 a nasledne pouzitie clanku 32, dalej v nadvaznosti obciansky zakonnik 40/1964 od § 123 (vlastnicke pravo) - pes je podla zakona vec porovnatelna so skrinou, ktoru si kupite alebo si ju vyrobite sami - a nikto nema pravo mi do nej nic montovat alebo ma nutit co si tam mam namontovat a co nie. Zmienene nariadenie EU sa tyka prevencie zavlecenia alebo rozsirovania besnoty v EU, hlavne na ostrovy. EU od nas NECHCE aby sme mali povinne cipovaneho kazdeho orecha na dvore, dokonca ani ked je cistokrvny s papiermi. Len si treba dobre citat zakony mili OVCANIA. Vyhra ten, kto psa neda cipovat. A nedajte si vnutit pokutu, ak vam ju niekto napari - mate tu vsetky odvolavky na vsetky predpisy. Este by som doplnila, ze datum 30.9.2013 sa spomina v § 54b zakona 39/2007 v odseku 5 a ten sa zas odvolava na § 19, ktory ma v odvolavke ako sa maju oznacovat zvierata odvolavku na to nariadenie EU o premiestnovani zvierat (odsek 9). Nutene implantovanie cipu do psa,s ktorym necestujete do zahranicia, je porusenie Ustavy SR a Obcianskeho zakonnika a ignorovanie tohto "nutenia" nie je porusenim ziadnych predpisov - ani tych europskych. Nikde inde v Europe toto nemaju za zakonnu povinnost. Preto sa nedajte! a ak vam daju pokutu, smelo na sud - vyhrate ho lavou zadnou. Toto by zvladol aj posluchac pravnickej fakulty a kazdy, kto sa trochu vie orientovat v zakonoch (a ja nemam pravnicke vzdelanie, takze kto chce, vie si to najst aj sam.). Nebudte OVCANIA ale OBCANIA a dovolavajte sa svojich prav a nedajte sa zdierat a manipulovat!

Ohodnotené: 0x
 

 

 

 

Prihlásiť sa k odberu odpovedí z tejto otázky:

Nenesieme zodpovednosť za správnosť informácií a za škodu vzniknutú ich využitím. Jednotlivé odpovede vyjadrujú názory ich autorov a nemusia sa zhodovať s názorom prevádzkovateľa poradne Poradte.sk

 
Copyright © 2011-2017 Poradňa Poradte.sk. Všetky práva na poradni Poradte.sk vyhradené.