Maliny - ako zabrániť divokemu rastu

Od: Dátum: 06.10.12 22:12 odpovedí: 5 zmena: 09.02.14 19:46

Mam 2x rodiace maliny, kedy ich treba strihať,ako zabrániť divokemu rastu,

má niekto skusenosť s goji je to krík s malími plodni asi ako maju šípky


Zoznam odpovedí:
 
moment čakajte prosím, prebieha prenos dát ...
Zobrazenie štruktúry odpovedí v otázke
Skrytie štruktúry odpovedí v otázke
Zobrazenie štruktúry odpovedí v otázke

 

Odpovede na otázku:
Od: viky*
Dátum: 06.10.12 22:35

Dobrý den, Teri. Máme maliny, co plodí jednou i dvakrát za rok. Jediné co je potřeba udělat kolem malin, je hluboký dolík, kde máme dlaždičky.( to je dle uvážení) Maliny se drží na jednom místě. Každý rok dostanou svoje hnojivo, vystříháme uschlé pruty a vystříháme pokřivené pruty. Maliny milují sluníčko. V době sucha, potřebují vodu.

Občas staré kořeny vykopneme a uvolníme novým. Jinak se o maliny nestaráme, plodí hodně. Nyní máme krásné maliny.

Jak se to dělá správně, to je zde.

http://www.nasenavody.cz/zelenina-a-ovoce

Ohodnotené: 3x
 
Od: brunecova*
Dátum: 06.10.12 22:52

Jednoleté pruty na jaře krátím asi o 1/3 a po odplození na podzim vystříhám u země. Na jaře přidávám trochu kompostové zeminy a asi v květnu ještě přihnojím. Malina se rozrůstá jako plevel. Mám jí vysazenou v takové ohrádce, co vyroste mimo ní do trávníku, tak se poseká i s trávníkem. V každém rohu ohrádky mám kůl a na nich ve dvou řadách natažený drát. Maliny se potom pod tíhou plodů tolik neohýbají až k zemi.

doplněno 07.10.12 10:20:

Tím, že se na podzim vše vystříhá se přijde o letní úrodu. Z nových prutů druhá úroda je později, ale až do doby, než přijde mráz. Maliny je vhodné 2 - 3x za sezónu pohnojit. V době sucha je vhodná vydatná zálivka, která také ovlivňuje velikost plodů.

Ohodnotené: 2x
 
Od: andrea1*
Dátum: 07.10.12 09:35

Na podzim vystřihávám odplozené pruty a na jaře už u dvouplodících nic. Byly by pak rozvětvené tenké větvičky a malé plody. S Goji nemám zkušenost.

Ohodnotené: 2x
 
Od: rastlinkysk*
Dátum: 16.11.12 09:16

Maliny treba vystrihať na jar, kedy je isté, ktoré výhony sú staré, odrodené a suché. Maliny rodia na dvojročných výhonoch. 2x do roka rodiace maliny sa nestrihajú celé, nakoľko rodia už v prvom roku a v druhom roku tie isté výhony zabezpečujú rodivosť ale nižšie na rastline, nie na koncoch. Odrodené koncové výhonky sa môžu po zbere úrody odstrihnúť.

Goji nie je náročné na pestovanie. Vyhovuje jej štandardná zemina v záhrade, nič špeciálne. Na dosiahnutie úrody, nakoľko ide o veľmi kvalitný menej známy ovocný druh s množstvom vitamínov a zdraviu prospešných látok, zvoľte aspoň dve rastliny. Pre rýchlu rodivosť je potrebné vysadiť ker, aspoň 3 ročný a venovať sa mu. Vytvoriť akoby kmeň a konáre. Pozor konáre sú tŕnité. Rastliny vypestované zo semena nastupujú do rodivosti neskôr, niektoré semenáče vôbec. Zvoľte dostatočný priestor, slnko, vlhkú, priepustnú pôdu s dostatkom humusu a pH 8.

Ohodnotené: 0x
 
Od: kocurik21*
Dátum: 09.02.14 19:46

To strihanie malín na jar je síce pravda, ale ja mám osobnú skúsenoť inú. Mne sa na malinách každoročne objavujú zdrureniny (rastlna málo rodí, až uschne), ktoré spôsobuje škodca (byľomor ostružinový) a za 3 roky sa mi to tak namnožilo, že som to začal riešiť strihaním na jeseň hneď po odrodení a spálení. A sa mi to osvedčilo, vidím výsledky :).

Samozrejme pestujem na tom istom mieste, v zemi mám zakopaný 30cm plech, aby sa mi nešírili :)

Ohodnotené: 0x
 

 

 

 

Prihlásiť sa k odberu odpovedí z tejto otázky:

Nenesieme zodpovednosť za správnosť informácií a za škodu vzniknutú ich využitím. Jednotlivé odpovede vyjadrujú názory ich autorov a nemusia sa zhodovať s názorom prevádzkovateľa poradne Poradte.sk

 
Copyright © 2011-2017 Poradňa Poradte.sk. Všetky práva na poradni Poradte.sk vyhradené.